Vares - nowy serial w Ale kino+

ALE KINO+
VARES W ALE KINO+

O SERIALU

2 września w Ale kino+ rusza emisja fińskiego serialu kryminalnego "Vares", na podstawie bestsellerowych powieści Reijo Mäkiego. W kolejne niedziele widzowie stacji obejrzą perypetie detektywa Jussiego Varesa, w których czarny kryminał splata się z elementami komedii i pastiszu. Ostatni film serii wejdzie w Finlandii do kin w listopadzie 2012 roku, widzowie Ale kino+ zobaczą go wcześniej, bo już w październiku!

Niedoszły prawnik i detektyw do wynajęcia Jussi Vares to iście chandlerowski typ. Twardy, nieco zaniedbany mężczyzna po przejściach, obdarzony ironicznym poczuciem humoru oraz słabością do płci pięknej. Smutki i radości świętuje w ulubionym barze, w towarzystwie podobnych mu barwnych postaci. Na życie zarabia tropiąc głównie rodzinne tajemnice i zdrady w portowym mieście Turku, co czasem prowadzi go niespodziewanie w rejony wielkiej polityki i mafijnych interesów. Zdarza się, że przyjmuje zlecenie tylko dlatego, ze prosi go o to piękna kobieta, chociaż jak sam mówi: "Jeśli śledztwo dotyczy kobiety, na pewno pojawią się kłopoty", i zwykle się nie myli.

W ojczystej Finlandii kolejne filmy serii o detektywie Varesie pokazywane były w kinach, zyskując wielką popularność. Ich twórcy zamiast zanurzyć się w skandynawskim mroku, nawiązują do tradycji amerykańskiego czarnego kryminału, znanej też jako "film noir" Bawią się gatunkowymi kliszami tworząc styl nazwany przez nich żartobliwie Finn noir. Znajdziemy w nim wszystkie składniki klasycznego czarnego kryminału, takie jak: samotny detektyw, femme fatale i miasto w rękach półświatka, ale wzbogacone o nieomal pastiszowe podejście do tematu i sporą dawkę autoironii. Jeden z reżyserów serialu ANDERS ENGSTRÖM (ma na koncie odcinki "Wallandera" oraz "Irene Huss") przyznaje również, że "Vares" to fińska odpowiedź na niezwykłą popularność kryminału ze Skandynawii. Jussi Vares dołącza do słynnych tropicieli zbrodni z Północy, takich jak Kurt Wallander czy Sarah Lund, ale czyni to w swoim własnym niepowtarzalnym stylu.

W kolejnych odcinkach serii detektyw Vares zajmie się m.in. tajemniczą śmiercią pewnej studentki oraz nierozwikłaną zagadką sprzed lat, związaną z zaginięciem trzech młodych kobiet. Będzie tropił małżeńskie zdrady i polityczne afery, wikłając się w romanse i barowe bójki.

Detektywa na tropach zbrodni wspiera grono malowniczych asystentów i przyjaciół, wśród nich: Antidote - dawny skazaniec, a obecnie informator Varesa, porucznik Hautavainio - doświadczony policjant z wydziału zabójstw, który od czasu do czasu musi zamknąć w areszcie krewkiego detektywa (co tylko pogłębia ich nieszablonową przyjaźń) oraz przystojna sąsiadka Anna - taksówkarka i tancerka erotyczna. Obrazu dopełniają kompani od kieliszka, były pastor i miłośnik pornografii Alanen, pisarz Luusalmi, oraz goniący za sensacją dziennikarz - Ruuhio.

Rolę serialowego detektywa zaproponowano Anttiemu Reini, który wcielając się w postać Varesa umiejętnie wyważył podlaną alkoholem abnegację z nonszalanckim wdziękiem i nieoczywistym seksapilem. Urodzony w 1964 roku Reini debiutował na początku lat 90. W nominowanym do Złotego Niedźwiedzia filmie Jana Troella "Il capitano". W 2008 roku aktor ponownie spotkał się z nominowanym do 2 Oscarów reżyserem w trakcie realizacji projektu "Uwiecznione chwile". Reini zagrał także w nominowanym do Oscara "Człowieku bez przeszłości" eksportowego, fińskiego twórcy, Akiego Kaurismäkiego, a w latach 2000-2005 widzowie z kraju Nokii i Świętego Mikołaja mogli oglądać go w popularnej serii pod tytułem "Sincerely Yours in Cold Blood". Antti Reini jest także utalentowany muzycznie, gra na gitarze w składzie helsińskiej grupy JS & the Strummers.

Reijo Mäki

Serial "Vares" powstał na podstawie powieści kryminalnych Reijo Juhaniego Mäkiego. Ten fiński autor jest absolwentem ekonomii w jednej z najlepszych fińskich uczelni, Turku School of Economics i aż do 1993 roku, kiedy to zdecydował się cały swój czas poświęcić pisarstwu, pracował w marketingu. Pierwsza powieść Mäkiego "Enkelipölyä" ("Anielski pył") została wydana w 1985 r., a pierwszy tom z serii o detektywie Jussim Varesie ukazał się już rok później. Od tego czasu autor regularnie, niemal co roku wydaje nową książkę. Powieści Reijo Mäkiego odniosły niezwykły sukces komercyjny i w 5-milionowej Finlandii sprzedały się w ogromnym, ponad milionowym nakładzie. Jego powieści przetłumaczono między innymi na norweski, szwedzki, estoński i duński. Mäki jest laureatem prestiżowej nagrody przyznawanej przez Wielki Fiński Klub Książki (Suuri Suomalainen Kirjakerho), otrzymał także roczne stypendium dla pisarzy fundowane przez państwo.
Dotychczas cykl o Jussim Varesie liczy 22 tomy. Ostatni ukazał się w 2011 roku. W 2003 roku na rynku wydawniczym pojawiła się pozycja dość nietypowa: książka z przepisami na ulubione drinki Jussiego Varesa.

5.00
5 głosów | 27 miejsce w rankingu
GŁOSUJ: jak oceniasz ten film?